1959
Якщо ви хочете зрозуміти, що таке студія «УкрАнімаФільм», вам треба посміхнутися, згадати все краще з дитинства і поринути в минуле, точніше в 1959 рік. Саме тоді народилося те, що нам подарувало «Козаків», «Капітана Врунгеля», «Острів скарбів». А ще - цілий кошик приємних спогадів, які ми зараз і не згадаємо на ймення, але відчуємо з їх допомогою приємний дотик чогось рідного і доброго – наприклад, про дворовий футбол, і те, як тебе кликали батьки, щоб ти, бува, не пропустив чергову серію про Фукса і (По)беду чи тим паче, як козаки олімпійцями стали, а потім мушкетерам допомагали (як у свій час допоміг мушкетерам Іван Сірко з Богданом Хмельницьким, котрі, за підтвердженням французьких істориків, взяли штурмом фортеці Дюнкерк та Ля Рошель).

Певно, не даремно анімація веде родовід від латинського слова «аніма», що в перекладі означає «душа». Душу вдихають художники в мальовані історії, які створюються не тільки для дітей, а й самими дітьми, просто вони виросли і стали дорослими. І мультфільми «УкраАнімаФільм» є таким втіленням дитячої душі.

1959-го року в Україні «малі діти старшого покоління» отримали дозвіл відкрити анімаційну студію і в Києві. Так при «Київнаукфільмі» було започатковане Творче об'єднання художньої мультиплікації, такий собі маленький ПІКСАР. І не думайте, що це порівняння таке вже велике перебільшення: перший керівник студії Іполит Лазарчук, якого через його 56-річний вік та його 30-річний досвід називали «тато», очевидно орієнтувався на диснеївську анімацію. Що яскраво продемонстрував дебютний мультфільм об'єднання, 20-хвилинні «Пригоди перця» (взагалі-то, перед тим, як роботу над мультфільмом розпочали, київських аніматорів привезли на студію «Союзмультфільм» і два тижні з дня в день показували роботи Волта Діснея).

І хоч «… перця» малювали 2 роки, а загалом над ним працювало понад 30 людей, він повністю виправдав очікування. Більше того: його робили всі ті, хто скоро стане класиками української анімації – Володимир Дахно, Давид Черкаський, Борис Храневич, Марк Драйцун та інші. До речі: незважаючи на російську мову в «Пригодах перця», пісні в ньому звучать українські.

А ЧИ ЗНАЛИ ВИ
Велика частина перших аніматорів на українській студії не були навіть художниками, а були архітекторами з Київського інженерно-будівельного інституту, яких на студію привів Давид Черкаський.