1960-ті
В 60-х на київській анімаційній студії розпочалася епоха відразу трьох майбутніх геніїв-мультиплікаторів – Євгена Сивоконя, Радна Сахалтуєва і Володимира Дахна. Вони – як три виміри, як три героя казки, з тою лише різницею, що самі створюють казки.
Сивокінь завжди був ліричним, лагідним та ідейно насиченим, тому й не дивно, що в 2000-х він стане викладачем кафедри кінорежисури та кінодраматургії Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого.

Сахалтуєв – це новатор (і родоначальник роду кінематографістів), гуморист і карикатурист в журналі «Перець», і це він невдовзі придумає графічний образ капітана Врунгеля та персонажів «Острова скарбів». Дахно – «наше всьо», бо за ним – пригоди і дієвість, загребська школа пліч-об-пліч з диснеївською.

Ці ознаки трансформуються в найвідомішу українську серію, тривалістю майже 30 років і кількістю з 9-ти мультфільмів, які стануть справжнім брендом з назвою «Як козаки…» (в 2012-му році під час футбольного чемпіонату «Євро-2012», який проходив в Києві, «Гугл» зробив заставку з використанням саме козаків, трохи пізніше козаки стали неймовірно популярними в Ірані, а 2017-го, під час Чемпіонату світу з хокею, - опинилися в хокейній символіці чемпіонату).
1967-го року вийшов перший, тому трохи грубуватий, мультфільм про трійцю побратимів – Тура, Грая і Ока – «Як козаки куліш варили» (Сивокінь та Черкаський на ньому були аніматорами, композитором - видатний Мирослав Скорик). А історія самої ідеї почалась за три роки до цього, коли на «Київнаукфільм» прийшов лист від звичайного робітника із рідного міста Дахна, Запоріжжя. В ньому автор пропонував зняти мультик про трьох козаків, - адресат навіть імена їм дав. Про лист згадали через українські віяння на студії – до цього подібні ідеї могли б назвати «буржуазним націоналізмом» і викинути з роботи або навіть посадити. Перед тим, як Дахно за нього отримав премію в Єревані (а Радна Сахалтуєв - за «Легенду про полум'яне серце»), «… козаків…» не зрозуміла художня рада, що приймала мультик. Вирішальним стало слово обраних радою «арбітрів» - двох класів школярів: «арбітри» дали мультикові добро.
А ЧИ ЗНАЛИ ВИ
Українська анімація серед переферійних республік Радянського Союзу була найбільш розвинута, а загалом кіногалузь України виробляла до 30% від усієї продукції СРСР.
Більше мультфільмів цього часу?